Huomioimme koronatilanteen TAJUn syyskauden toiminnassa!

24.8.2020

Uutinen julkaistu 24.8.2020

Tampereen Jumppatiimi TAJU ry seurana toimii vastuullisesti noudattaen viranomaisten ja Suomen Voimisteluliiton, sekä seuran johtokunnan linjauksia harrastustoiminnan osalta. 

Tänä syksynä on tärkeää pitää huolta hyvästä hygieniasta ja noudattaa näitä yhteisiä ohjeistuksia, jotta voimme jokainen luoda itsellemme ja muille seuramme jäsenille turvallisen tavan harrastaa, liikkua ja nauttia liikunnan riemusta!NÄIN TOIMIMME YHDESSÄ KORONAVIRUKSEN LEVIÄMISEN ESTÄMISEKSI

Noudatathan yhteisiä ohjeistuksia seuramme toimintaan liittyen: 

 • Tulethan seuramme tunnille ainoastaan täysin terveenä.
 • Huolehdi käsihygieniasta. Pese kädet vähintään ennen jumppaa ja jumpan jälkeen. Lastenryhmiin osallistuvien lasten vanhemmat huolehtivat lasten hyvästä käsihygieniasta. Kannustamme harrastajia varautumaan myös omilla hygieniatarvikkeilla (esim. oma käsidesi treenilaukussa). Jos yskit tai aivastat, tee se kyynärtaipeeseen, hihaan tai paperiliinaan.
 • Pue treenivaatteet ja täytä juomapullon jo kotona. Otathan kahvakuulatunneille mukaan oman kahvakuulan. Voit tuoda omat välineet mukaan myös muille tunneille, kuten käsipainot Muokkaus-tunnille.
 • Säilytä turvavälit ja vältä tarpeetonta ruuhkaa erityisesti pukuhuoneissa. Tule tunnille vasta sen alkaessa. Poistuthan pikimmiten tunnin päättyessä.
 • Suosittelemme, että saatto- ja noutotilanteet pyritään hoitamaan ripeästi ja perheestä vain yksi henkilö toimii saattajana. Lasten ja nuorten jumppien ajaksi pyydämme huoltajia poistumaan pukuhuone- ja liikuntasalitiloista.
 • Jos olet ollut ulkomailla, ethän tule / tuo lasta jumpalle 14 vuorokauden aikana kotimaahan paluun jälkeen.


Näin olemme rajanneet jumppien osallistujamääriä

 • Seuraamme ja rajaamme aikuisten tuntien kävijämääriä. Olemme määrittäneet yleiset maksimihenkilömäärät TAJUn aikuisten jumpille:
  • kaikilla koulujen saleilla maksimihenkilömäärä 50
  • päiväkodeilla maksimihenkilömäärä 20
 • Lisäksi rajaamme seuraavien salien maksimikävijämääriksi:
  • Hallilan koulu 25 kävijää
  • Takahuhdin alakoulu 20 kävijää
  • Tesoma, monitoimisali 15 kävijää
 • Tunnin ohjaaja pyytää tarpeen vaatiessa viimeiseksi tulleita poistumaan.
 • Tarvittaessa lopetamme tunnit hieman normaalia aiemmin, jotta tuntien vaihtotilanteissa ryhmät eivät kohtaa tarpeettomasti.
 • Ohjeistamme ohjaajamme toimimaan saleilla yhteisen turvallisuuden varmistamiseksi.

Palvelulupaus

Haluamme luvata sinulle, että mikäli Tampereen Jumppatiimi TAJU joutuu perumaan tunteja tai keskeyttämään toiminnan koronaviruspandemiaan liittyvien suositusten tai viranomaismääräysten johdosta, pyritään peruuntuneet tunnit ja ryhmät ensisijaisesti hyvittämään korvaavalla toiminnalla syyskauden 2020 loppuun (13.12.2020) mennessä. Korvaava toiminta toteutetaan vaihtoehtoisin menetelmin, esim. videoituina jumppina.


Seuraamme kaikissa toiminnoissa viranomaisten ja Suomen Voimisteluliiton ohjeistuksia, ja päivitämme ohjeistuksia tarvittaessa. Tartuntatautitapauksessa mahdollisesti altistuneiden henkilöiden kontaktointi ja selvitystyön vastuu on paikallisella tartuntatautiviranomaisilla. Viranomaisten pyynnöstä seura antaa selvityksen mahdollisista altistuneista sekä heidän yhteystietonsa viranomaisten käyttöön. 


Mahdollistetaan yhdessä turvallinen liikuntasyksy. Tervetuloa liikkumaan kanssamme!